Dec 21,2023

Kolajnine najbolje karike u 2023. godini

Dec 21,2023

Kolajnine najbolje karike u 2023. godini

 

Točno dvadeset dana prije Božića, među adventskim lampicama, skrio se nama jedan poseban dan - Međunarodni dan volontera koji se obilježava 5. prosinca. Dan posvećen ljudima koji su najčešće javnosti nepoznati, čak i u zajednicama u kojem žive i rade, mnogi ne znaju da baš ti ljudi u svojem životu svakodnevno izdvajaju ono najskupocjenije - daruju svoje vrijeme. Uz njega još i trud, talente, dobru volju, znanje... Sve to kako bi neki kutak na Zemlji promijenili nabolje. Nekome donijeli radost i veselje ili pomogli u potrebi.

Iako je Udruga Kolajna ljubavi prvenstveno poznata zbog svojeg djelovanja u Africi, neizmjerno smo ponosni što okupljamo popriličan broj volontera, ne samo onih koji odlaze u Afriku već i onih koji djeluju lokalno, na području Hrvatske, na različitim projektima, preciznije - tamo gdje zatreba.

 

Kolajna ljubavi može se pohvaliti s čak 60-ak aktivnih volontera, a ove godine odlučili smo po prvi put proslaviti Međunarodni dan volontera dodjelom posebnog Oscara, nagrade ”Kolajnine karike”, za najaktivnijeg volontera naše udruge.

Konkurencija je bila poprilično jaka pa smo umjesto jedne izabrali četiri Kolajnine karike za 2023. godinu, a to su Ines Bralić, Nena Podrug, Luka Lovre i Boris Glad.

Svih četvero istaknuli su se na različitim projektima.

 

Ines djeluje već pet godina putem naše udruge, najčešće s djecom u Centru za odgoj i obrazovanje Prekrižje, pomaže u slaganju paketa za socijalno ugrožene obitelji, sortiranju donacija. Uoči ovih blagdana bila je jako angažirana u podjeli poklona za Sv. Nikolu. Ukratko, Ines je osoba ”kad nešto zatreba, nazoveš je i ona odmah uskače”.

 

Luka Lovre djeluje u Caritasovoj Kući za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi u Vugrovcu. Jako dugo volontira s djecom i izvrstan je u radionicama za osnaživanje ranjive skupine djece.

 

Boris je ostvario najznačajniji volonterski doprinos kroz Eko-relaksaciju, projekt financiran od Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.

 

Nena je jedina od četvero ovogodišnjih ”oskarovaca” volontirala u Africi. Prošlo ljeto provela je u Tanzaniji, no ona je jako aktivna i u Hrvatskoj. Rado se odaziva na sve naše aktivnosti, a najčešće je u Domu na Prekrižju. Ove se godine posebno istaknula plesom s klincima u sklopu Festivala jednakih mogućnosti na Trgu bana Josipa Jelačića.

 

Dodjelu smo upriličili u prekrasnoj dvorani Župe sv. Leopolda Mandića u Zagrebu, a svi naši volonteri dobili su na dar magnetić. Izradili su ih naši volonteri sa sudionicima različitih projekata koje smo proveli protekle godine, a motivi na magnetskim ukrasima tematski prate pustolovine koje volonteri prolaze djelujući kroz Kolajnu ljubavi. 

Kao što je i prikazano na šarenim magnetima, djelovanje udruge Kolajna ljubavi je pravi mozaik vrijedne aktivnosti i dobre volje.